کود اوره کشاورزی یکی از انواع کودهای پر مصرف و محبوب در سراسر جهان می باشد که می تواند مواد مغذی و املاح معدنی مورد نیاز خاک و گیاهان را به آسانی و با هزینه بسیار کم در اختیار گیاه قرار دهد.

فروش کود اوره کشاورزی

فروش کود اوره

فروش کود اوره می توان گفت که کود اوره یکی از مهمترین کودهای شیمیایی در کشاورزی به حساب می‌آید که منبع غنی از نیتروژن می باشد.این کود به صورت تجاری از واکنش آمونیاک با دی اکسید کربن به وجود می آید که دارای اشکال مختلف به صورت پریل و گرانول می باشد.

بهتر است بدانید در کود اوره ۴۶% نیتروژن وجود دارد که می تواند برای رشد گیاهان و همچنین غنی‌سازی خاک نقش بسیار موثر بر عهده داشته باشد.

یکی از موارد قابل ذکر مهم در مورد کودهای اوره این است که این کوه ها بسیار محلول هستند و به راحتی در آب حل می شوند و سپس به مصرف گیاهان و درختان می رسند.

به دلیل قیمت بسیار کمی که این کود دارد و همچنین دارای کمترین هزینه حمل و نقل میباشد جزء کود های پر استفاده و محبوب در سراسر کشور های جهان مخصوص مناطق آسیا به حساب می‌آید.

انبار و ذخیره کردن این کود خطری مانند آتش سوزی و انفجار ندارد و به راحتی می‌توان اقدام به ذخیره کردن آن کرد. هنگامی که کود و روی سطح خاک قرار می گیرد طی یک سری فرایندهای شیمیایی به بی کربنات آمونیوم تبدیل می شود.

آمونیوم که یک نوع گاز میباشد که اگر از آن به درستی محافظت نشود ممکن است از بین برود. برای این منظور به محض که خود را روی خاک قرار دادن باید به وسیله آبیاری های سنگین آن را به زیر خاک بفرستند.

کود اوره می تواند بیشترین مقدار نیتروژن را با کمترین قیمت و به آسانی در اختیار خاک و گیاهان قرار دهد. همچنین بهتر است بدانید کود اوره یکی از بهترین گزینه ها به حساب می آید که موجب اسیدی شدن خاک میشود و برای محصولاتی که خاک اسیدی را می پسندند مانند گندم ؛جو؛ مرکبات و زعفران یکی از بهترین گزینه ها استفاده از کود اوره می باشد.

یکی از مهمترین نکاتی که باید در مورد کود دهی به خاک و گیاهان به آن دقت داشت این است که میزان کود مورد نیاز برای هر گیاه نسبت به دیگر انواع گیاهان می توانند با یکدیگر متفاوت باشند.

قبل از کود دهی به گیاهان بهتر است با یک کارشناس مسائل کشاورزی مشورت نمایید زیرا در صورتی که گیاه بیش از اندازه کود اوره داده شود می تواند اثرات منفی مختلفی روی گیاه بگذارد.کود اوره با نام کود سفید نیز شناخته می‌شود به راحتی تجزیه شده و توسط گیاه قابل جذب است.

بهتر است بدانیم نیتروژنی که به صورت طبیعی در خاک وجود دارد با کشت محصولات مختلف به تدریج کاهش پیدا می‌کند و نیاز است این ماده از طریق راه های مصنوعی به خاک تزریق شود.

همانطور که گفته شد نیتروژن یکی از عناصر بسیار ضروری و مورد نیاز برای رشد گیاهان به حساب می آید که کمبود این عنصر سبب کاهش رشد و زردی گیاهان می شود.

از جمله علائم کمبود نیتروژن در خاک و گیاهان می توان به رنگ پریدگی و زرد شدن گیاهان اشاره کرد. همچنین کمبود این ماده می‌تواند بر روی میوه محصولات تاثیر منفی گذاشته و اندازه آنها را کوچک نماید و یا موجب ریزش گل و شکوفه ها شود.

کود اوره کشاورزی

کود اوره کشاورزی کود اوره یکی از کودهای آلی پایدار به حساب می‌آید می تواند باعث افزایش کیفیت خاک و همچنین رشد بهتر گیاهان و درختان شود.

نیتروژن که یکی از اصلی ترین اجزای سازنده این باشد می‌تواند باعث تامین و ثمردهی درختان و افزایش میوه و گل آن ها شود. به طور معمول این کود به صورت خشک و دانه ای استفاده می شود که دارای دانه های ریز و درشت است.

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد کود باید به آن دقت داشته باشید این است که باید این کود را در روزهای خنک و سرد به خاک اضافه کنید باعث افزایش جذب و کیفیت خاک شود.

این کود که از نوعی فرمول شیمیایی خاص در آزمایشگاه تهیه می‌شود می‌تواند به صورت توپک های بلورین با رنگهای سفید باشد که مزایای بسیار فراوانی برای گیاه به همراه دارد.

به طور کلی اگر بخواهیم فرمول شیمیایی آن را به زبان ساده تر بیان کنیم به این صورت است که کربن دی اکسید و امونیاک با یکدیگر طی یک سری واکنش های خاص در آزمایشگاه ترکیب می شوند و کود اوره را به وجود می آورد.

البته این نکته قابل ذکر است که در تهیه کود و مواد دیگر نیز می توانند دخیل باشد. کود شیمیایی اوره که جز کودهای نیتروژن دار محسوب می شود؛ امروزه در بیشتر کشورهای دنیا بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد و به طور کلی هزینه کمتری را برای کشاورز در بر می گیرد.همچنین استفاده از کود شیمیایی اوره می تواند مقدار تولید آلاینده ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

بهتر است بدانید کود اوره فقط به صورت جامد وجود ندارد بلکه می‌توان آن را به صورت محلول و یا اسپری نیز استفاده کرد. ولی طبق تحقیقات انجام شده استفاده آن به صورت جامد می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

اوره صورت طبیعی در بدن انسان و حیوانات تولید می‌شود اما اوره مصنوعی با آمونیاک بی آب تولید می شود و دارای ویژگی ها و فواید مختلف می باشد.

کود اوره یکی از متفاوت ترین کود های شیمیایی است که با ورود به عرصه کشاورزی زمینه تحول بزرگی در زراعت و باغبانی را به وجود آورد.

کشور ایران به واسطه حضور پتروشیمی های بزرگ همواره تولید کننده و صادر کننده بزرگی از بهترین کود های شیمیایی در جهان بزرگ به حساب می آید.

این کود در خاک تجزیه می شود و به آمونیاک و دی اکسید تبدیل می شود. حلالیت آن در آب بسیار زیاد است و می تواند روی گیاهان و درختان تاثیر مثبتی بگذارد.

البته دقت شود که مقدار آن باید قبل از تزریق بررسی شود. همچنین استفاده انبوه برای تغذیه محصولات کشاورزی و زراعت از مزایای آن می باشد.

اوره مصنوعی که از آمونیاک مصنوعی و دی اکسید کربن در آزمایشگاه انجام می شود امروزه دارای تولیدات گسترده و زیادی در بیشتر کشورهای جهان به حساب می آید؛ دارای اندازه های مختلفی هستند.

ولی به طور معمول کشاورزان دانه های ریز آن را ترجیح می دهند زیرا به خود تدریج جذب می شود و می تواند تمامی مواد مورد نیاز خاک و گیاه را به آرامی تامین نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *