قیمت کود اوره مایع، بر اساس میزان نیتروژن ، مواد مغذی موجود در آن ، مواد اولیه که در ساخت کود به کار رفته است ، شرکت تولید کننده کود، شهر تولید کننده کود و… متغیر است.

برای فهمیدن توضیحات بیشتر و عملکرد، کاربرد و نحوه مصرف کود اوره مایع، حتما مطلب را دنبال کنید و محتوای سایت را تا انتها بخوانید.

قیمت کود اوره مایع

قیمت کود اوره

قیمت کود اوره عملکرد اولیه کود اوره مایع ، تامین نیتروژن برای گیاهان برای تقویت رشد برگ سبز و سرسبز جلوه دادن گیاهان است. اوره همچنین به گیاهان در فتوسنتز کمک می کند.

وقتی اوره روی سطح خاک قرار می گیرد، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که اوره را به بی کربنات آمونیوم تبدیل می کند. آمونیوم به گاز تبدیل می شود که در صورت عدم محافظت از بین می رود.

کود اوره مایع به دلیل مایع بودن ، سهولت در مخلوط کردن با خاک، ترکیب آسان با سایر عناصر غذایی و مواد شیمیایی کشاورزی محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

هم چنین فسفر موجود در این محصول به صورت فسفیت است که محرک ترشح فیتوآلکسینها محسوب میشود و مقاومت گیاه را در برابر بیماریهای قارچی و باکتریایی افزایش میدهد.

کود مایع اوره محصولی دو منظوره است و علاوه بر افزایش رشد گیاه و برگ زایی و شاخه زایی آن، از ابتلای بافت های گیاهان به بیماری های گیاهی مانند بیماری های قارچی جلوگیری میکند.


چه عناوینی در تعیین قیمت کود اوره مایع،موثر هستند؟


  • میزان مواد مغذی : مقدار نیتروژن موجود ، مواد مغذی، تسریع کننده های رشد ومیزان انواع ویتامین ها که در کود وجود دارد می تواند در تعیین قیمت کود اوره مایع تاثیر گذار باشد.
  • مواد اولیه غنی:
    کودهای شیمیایی با منابع معدنی طبیعی به عنوان مواد اولیه مانند نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ، سنگ فسفات و … تولید می شوند. بنابراین هر چه مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت کود، با کیفیت تر و مرغوب تر باشد ؛قیمت کود هم بیشتر خواهد بود.
  • میزان درصد نیتروژن:
    هرچه درصد نیتروژن در کود اوره مایع بالاتر باشد، قیمت آن هم بیشتر خواهد بود. کود اوره ۴۶ درصد معمولاً کمترین هزینه را برای هر پوند نیتروژن در مقایسه با سایر کودهای نیتروژن تک عنصری دارد. با این حال، اوره تحت تغییرات شیمیایی منحصر به‌ فرد در صورت اعمال در خاک اتفاق می افتد و در صورت عدم رعایت شیوه‌های مدیریتی خاص، تلفات شدید در کارایی ممکن است منجر شود.


قیمت کود اوره مایع بر چه اساس یا واحدی معین می شود؟

قیمت کود اوره مایع را بر اساس تعداد گالن مشخص می کنند و دیگر کیلویی نخواهد بود و بهتر می باشد.

چرا کود اوره یک کود بسیار پر فروش است؟

کود اوره نسبت به کود های دیگر ، ارزان ترین کود است. زیرا با قیمت کم در بازار بیشترین نیتروژن را در اختیار باغبان قرار می دهد.


مشخصات ظاهری کود اوره مایع، چگونه است؟

کود اوره مایع ، مایعی بی رنگ، شفاف و دارای بوی کمی آمونیاکی است.

کود اوره مایع

کود اوره مایع امروزه استفاده از کودهای شیمیایی علاوه‌بر شکل رایج آن­‌ها (دانه­‌ای) به­‌صورت مایع نیز به‌دلیل مزیت‌های فراوان آن مورد استفاده قرار می‌­گیرد.


آیا روش مصرف کوده اوره به صورت مایع یا دانه ای روی افزایش اثر گذاری آن موثر است؟

نتایج نشان داد که روش مصرف اوره بر روی عملکرد، اجزای عملکرد، شاخص برداشت، ارتفاع گیاه، طول پدانکل، کارایی استفاده از نیتروژن، صفات مرتبط با کارایی انتقال مجدد مواد و کارایی فتوسنتز جاری اثر معنی‌­داری داشت.

مصرف اوره به‌­ صورت مایع همراه با 50 میلی‌متر آب توانست عملکرد دانه، بیولوژیک و اجزای عملکرد را در مقایسه با مصرف دانه‌ای (جایگذاری) افزایش دهد.

عملکرد دانه با مصرف مقادیر مختلف نیتروژن، به صورت مایع همراه با 50 میلی‌­متر آب، بیش از سایر تیمارها توانست عملکرد دانه را بهبود ببخشد و این بیش­تر به دلیل افزایش تعداد سنبله در واحد سطح بود.

کود اوره مایع چه تاثیراتی روی گیاهان دارد؟

اوره فسفات مایع ، حاوی عناصر فسفر و ازت اوره ای می باشد. یکی از عناصر پرمصرف و اصلی مورد نیاز گیاه فسفر می باشد که در بیش تر اعمال فیزیولوژیکی کلیدی گیاه مثل انتقال انرژی، کربن گیری، سیکل های تنفسی و متابولیسمی، تقسیم سلولی، رشد و نمو گیاه نقش دارد.

ازت جزء اصلی تمام سلول های گیاهی مثل پروتئین ها و کلروفیل می باشد و بخش عمده ای از آنزیم ها و کاتالیزورهای افزایش دهنده سرعت فرایندهای متابولیسمی گیاه را نیز ازت تشکیل می دهد.

خاصیت اسیدی این کود سبب افزایش جذب فسفر و ازت و سایر عناصر ریز مغذی موجود در خاک می شود. وجود درصد بالای ازت و فسفر به صورت همزمان در این کود آن را به یک استارتر بی نظیر برای افزایش رشد ریشه و تسریع رشد بهاره و گلدهی درختان در شروع فصل رشد گیاه تبدیل کرده است.


کود اوره مایع مخصوص استفاده در چه خاک ها و زمین هایی است؟

این کود فاقد کلر و فلزات سنگین بوده و با pHکاملا اسیدی ، مناسب برای استفاده در همه خاک ها به خصوص خاک های شور و قلیایی می باشد.


کود اوره مایع قابل استفاده در کدام سیستم آبیاری است؟

این محصول کاملا محلول در آب بوده و قابلیت استفاده در همه سیستم های آبیاری تحت فشار را دارد.

ترکیبات کود اوره مایع چه چیز هایی است؟

به مجموع ترکیب نیتروژن، فسفر و پتاسیم، کود اوره گفته می شود.


از کود اوره مایع برای چه محصولاتی استفاده می شود؟

برای باغبانانی که محصولاتی مانند ذرت، توت فرنگی، گندم، زغال اخته و سایر مواد مغذی که به میزان زیاد ازت نیاز دارند؛ کود اوره مایع می تواند کاربرد های فوری و قدرتمندی برای تامین ازت گیاه مورد نظر را داشته باشد.


استفاده از کود مایع در چه فصولی کاربرد دارد؟

کود اوره مایع در همه فصول کاربرد دارد و بعد از استفاده حتما به بارندگی و یا آبیاری نیاز ندارد. بنابراین استفاده از کود اوره به صورت فرمالیته مایع در تابستان هم توصیه می شود.

آیا می توانیم کود اوره مایع را با کود های دیگر مخلوط کنیم؟

بله

اما از اختلاط آن با ترکیبات قلیایی و کلسیمی خودداری گردد.


کود اوره مایع در چه محیطی نگهداری شود؟
در دمای مناسب، دور از تابش نور خورشید و دسترس اطفال و حيوانات نگهداری گردد.

از کجا بفهمیم که گیاه به کود اوره نیاز دارد یا خیر؟

یکی از ترکیبات مهم کود اوره مایع، نیتروژن است. نيتروژن در گياه متحرک است و علائم کمبود آن، ابتدا در برگ‎های پير مشاهده می شود.

با کمبود نیتروژن برگ‎های قدیمي به رنگ سبز مایل به زرد (کلروز) شده و باعث کاهش رشد، ساقه ضعيف، کاهش عملکرد برگ دهی و شکوفه دهی گیاه می شود.

شما در صورت دیدن این علائم، می توانید کود اوره مایع را خریداری کرده و در آبیاری گیاه از آن استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *